Invitaţie "We Love STEM Day" - Emerson:

"Ne bucurăm să vă anunţăm că pe data de 3 iunie 2022 vom organiza din nou evenimentul We Love STEM Day. Conceptul este de festival în aer liber pe care îl găzduim la sediul Emerson şi se adresează atât elevilor cât şi studenţilor. Evenimentul este un proiect coordonat şi realizat împreună cu mai multe organizaţii studenţeşti printre care şi ASFUBB. Ei vor realiza activităţi şi experimente captivante pentru elevi şi studenţi. În plus faţă de zona expo, vor fi organizate tururi ghidate în unităţile de producţie şi laboratoarele de training pentru cei care doresc să se înscrie la această activitate. Studenţii pot veni pe cont propriu, sau în grup organizat însoţiţi de un profesor. Vă invităm să veniţi alături de stundeţii dumneavoastră şi de cadrele didactice să petrecem împreună o zi dedicată Ştiinţei, Tehnologiei, Ingineriei şi Matematicii!"
Cei care doresc să participe la evenimentul STEM day de la EMERSON sunt rugaţi să se înscrie completând formularul: formular!

Seminarul ştiinţific: "Towards Adaptive Proton Therapy"

Joi, 26.05.2022, ora 12.00 în sala "Victor Marian" (AM) a avut loc prezentarea d-lui. Prof. Stefan Both, directorul centrului de Fizică Medicală şi Instrumentaţie, Departamentul de Oncologia Radiaţiilor de la Centrul Medical Universitar Groningen, Olanda.
Titlul prezentării : "Towards Adaptive Proton Therapy".

Stefan Both graduated in 1995 and received his PhD degree from the Babeş-Bolyai University in 2005. His Physicist career started at the "Prof.dr. Ion Chiricuta" Oncology Institute, Romania, in 1996. He immigrated to US in 2000 and worked in private and academic radiation oncology. In 2008, Dr. Both became a faculty member at the University of Pennsylvania, Philadelphia, where he was able to advance treatment programs in conventional radiotherapy, establish and lead the physics residency program, and spearhead technical advances, including proton therapy. In 2015, he joined Memorial Sloan-Kettering Cancer Center in New York City as an Associate Attending and Lead Physicist. Since September 2017, he is professor and head of the Medical Physics in the Department of Radiation Oncology of the University Medical Center Groningen, and as of September 2020 also the Scientific Leader of the Particle Therapy Research Center. He has served on committees in the American Association of Physicists in Medicine, and the Particle Therapy Co-Operative Group and European Society for Therapeutic Radiology and Oncology. Prof. Both is board certified by the American Board of Radiology in Therapeutic Radiological Physics and a Fellow of the American Association of Physicists in Medicine. At UMCG his main focus is Proton Therapy and his research interest is related to treatment planning and adaptive radiotherapy.

University of Groningen - Appointment of first Professor with a chair in Proton Therapy »

Prezentarea va fi urmată de o discuţie legată de posibile cercetări comune şi stagii Erasmus de practică pentru studenţii facultăţii noastre.
Toţi cei interesaţi sunt invitaţi să participe!

Concursul "Dragomir Hurmuzescu" - etapa natională

Felicitări participanţilor la Concursul "Dragomir Hurmuzescu":

pentru modul în care au reprezentat facultatea la etapa naţională de la Bucureşti.
Suntem bucuroşi că avem, în fiecare generaţie, studenţi implicaţi şi competitivi!

Premiile Excellentia 2022

Calendarul Premiilor Excellentia:

Procedura de vot şi alte informaţii: »

Faceţi o nominalizare »

Modificări nivel securitate UBB

Update 24.02.2022: UBB ridică nivelul de securitate pentru conturile de Office 365. Din acest motiv conturile care nu îndeplinesc criterii de securitate au fost blocate. Pentru recuperarea contului urmaţi paşii din tutorialul de pe site-ul DTIC!

Tutorial recuperare cont »

Summer School 12 - 21, July 2022 Alpbach/Tyrol - Austria

The topic of the Summer School Alpbach 2022 is Comparative Plasma Physics in the Universe and will focus on different scales observed at Earth, Planets, Sun, Across the Universe. Application deadline: February 28, 2022. All the informations about: https://www.summerschoolalpbach.at/index.php?file=start_uk.php

Granturi de tip seed

Conform angajamentul Programului ProUBB+ de a folosi resursele financiare disponibile ale UBB pentru dezvoltarea resursei umane, conducerea Universitatii Babes-Bolyai a constituit prin HCA nr. 6 981/20.05.2020 Fondul de Dezvoltare al Universitatii Babes-Bolyai 2020 (Fondul de dezvoltare UBB 2020). Din acest fond, suma de 7.820.400 lei (4.900 lei/pers) este alocata pentru granturi de tip "seed". Granturile se ofera cadrelor didactice si cercetatorilor UBB pentru dezvoltarea profesionala conform Planului individual de dezvoltare academica.